Prague Marathon 03/05/2015

Praga Maraton Tadeusz Gumułka Przygotowanie do tego maraton rozpaczałem na początku stycznia, przygotowywałem się wg metody Jacka Danielsa. W ciągu tych 4 miesięcy przebiegłem 1560 km, na co złożyły się biegi spokojne, długie wybiegania, biegi w tempie maratońskim, interwały w tempie pół maratońskim, interwały w tempie na 5 km oraz sporo treningów „rytmowych”.W ciągu 4 miesięcy było:

  • 12 długich wybiegań powyżej 2h, z czego 6 powyżej 30 km, najdłuższy bieg to 34km,
  • 6 biegów w tempie maratońskim, czyli 4:16/km z czego 4x 16 km odcinki, 15 treningów interwałowych,
  • pozostałe biegi to biegi spokojne, oraz biegi spokojne z przebieżkami.

 

Cel na bieg to minimum 3:05, a w marzeniach zejście poniżej 3h.


Praga Maraton Tadeusz Gumułka

Do Pragi miałem się wybrać sam, więc zamówiłem sobie tani hostel pokoju wieloosobowym. Przyleciałem na lotnisko o godz. 9:00 w sobotę i od razu na lotnisku była „obsługa maratonu, dostałem mapę metra oraz wyjaśniono mi jak się dostać po odbiór nr.startowego, wszystko pięknie wyjaśnione.Na targi dostałem się spokojnie o godz.11-tej, odbiór pakietu, trochę się poszwendałem na miejscu i zacząłem się kierować do hostelu, jeszcze wtedy nie wiedziałem,że to tak daleko, ale chciałem po drodze trochę już pozwiedzać.

Po godzinie spacerku dotarłem w okolice mostu Karola, a że mnie już głód zbierał, to wszedłem do knajpki zęby coś przekąsić. Do hostelu dotarłem o godz.14-tej, podaję potwierdzenie rezerwacji recepcjoniście, a on mi mówi, że są problemy z moją rezerwacją…. spojrzałem na niego …nic nie mówiąc, a on wstał z fotela, przyjął pozycję obroną i mówi mi:”let me finish first please”, więc słucham cierpliwie. Wyjaśnij mi, że nie będę zakwaterowany tam tylko w hotelu 3 gwiazdkowym, w którym dodatkowo będę sam i do tego zadzwoni po taxi, które mnie tam dowiezie, oczywiście z taxi zrezygnowałem i poszedłem kolejne km. Dotarłem coś koło godz.16-tej, prysznic, odpoczynek i wieczorkiem na kolacje z makaronem oczywiście.

Praga Maraton Tadeusz Gumułka Praga Maraton Tadeusz Gumułka Praga Maraton Tadeusz Gumułka

Niedziela pobudka 6:30 i zejście na śniadanie o godz. 7:15, wróciłem do pokoju, ubieram się spokojnie i odpoczywam, patrzę na zegarek a tu dopiero 7:40 i coś mi nie pasuje, że to jeszcze tak długo, zerkam na telefon, a tam już 8:40, na zegarku był czas angielski :(. Szybko się zebrałem spakowałem żele i ruszyłem w stronę startu, taka rozgrzewka, trochę za szybka :(. Dotarłem w okolice startu 8:55, start ma być o 9:00, a tu trzeba się jeszcze dostać do swojej strefy, dotarłem do niej na 30 sek przed startem. Start i ruszamy, plan to biegnąć coś w tempie 4:18/km.
Praga Maraton Tadeusz Gumułka

Pierwszy km delikatnie za szybko, bo 4:13, kolejne uspokajam i 5 km kończę zgodnie z planem 21:44, czyli średnie tempo na tych 5 km,to 4:21/km, kolejne km spokojnie bez szarpania 10 km przekraczam w 43:14,a założenie było wolniej niż 43min, wiec wszystko idzie jak po sznureczku, kolejne 5 km kontrola tempa między 4:16-4:19 i te 5 km przebiegam w 21:18.
Połowę dystansu w planie było pokonać nie szybciej niż 1h31 min i wyszło idealnie, co do 1sek :). Myślę sobie wtedy, ale dobrze idzie, realizuje taktykę po mistrzowsku, pije na każdym pkt, żele miałem 3 ze sobą i miałem je spożywać po 50min, po 100min oraz po 140min. Biegnę więc dalej, robi się trochę ciepło, dużo jest biegu po kostce brukowej, a le czuję się bardzo dobrze 25 km kończę w czasie 1h48min, więc jest poprawnie.
Praga Maraton Tadeusz Gumułka
Praga Maraton Tadeusz Gumułka Niestety po tym km niespodziewanie zaczyna mnie ciągnąc w prawym udzie mięsień dwugłowy, myślę sobie „jak to możliwe ?, tyle długich wybiegań i już teraz lekkie skurcze ?”, zwalniam delikatnie, wiem, że mam spory zapas, a mam nadzieję, że przejdzie, podbiegam więc tempem 4:35/km to 30 km z nadzieją, że się poprawi, 30 km przekraczam w czasie 2:11:12, więc jest to dobry czas na zejście poniżej 3h5min, ale ten skurcz mnie nie opuszcza, a do tego od 31 km pojawia się kolejny w lewej łydce, nie pozostaje mi nic innego jak tylko zwolnić jeszcze, czuję jednak wtedy, że będzie katastrofa i jak się nic nie poprawi, to nie zejdę poniżej minimum, mam wtedy jeszcze nadzieję na życiówkę, musiałbym skończyć poniżej 3h7min45sek.

Wlokę się tak do 36 km w tempie 4:48 -4:59 próbując co jakiś czas zawalczyć, ale każda próba przyspieszenia kończy się ostrym bólem, jednak nie zatrzymuje się ani na moment.

Praga Maraton Tadeusz Gumułka Praga Maraton Tadeusz Gumułka Praga Maraton Tadeusz Gumułka

Nadchodzi 36km i kolejny skurcz tym razem prawa łydka, już widzę nadchodzącą apokalipsę, biegnę już jak ostatnia pokraka, o technice to już nie mam mowy wcale, a wcale, mój bieg to już tylko na przetrwanie, tempo od 36 km do 41 km katastrofalnie,
(fotka poniżej z41 km, obraz nędzy i rozpaczy ;))

Praga Maraton Tadeusz Gumułka

Czuję się bardzo źle, nie wiem skąd te skurcze są i jak już myślałem, że już nic gorszego nie może być, to mijając dokładnie tabliczkę z napisem 41km, doznaje takiego mocnego ukłucia w prawej nodze, czuję jakby mi ktoś wbijaj szpile w mięsień dwugłowy, aż na głos powiedziałem chyba „kurwa mać !”

Praga Maraton Tadeusz Gumułka Praga Maraton Tadeusz Gumułka Praga Maraton Tadeusz Gumułka

Zostaje mi 1km do mety boli mnie wszystko, czas daleki od założeń, a nawet od życiówki, chce tylko dotrzeć do końca, ostatni km w 5:22 – masakra ! Metę przekraczam z wynikiem 3:12:30

Praga Maraton Tadeusz Gumułka Praga Maraton Tadeusz Gumułka

Zajmuje 392 miejsce na 10000 startujących. Na trasie maratonu, bardzo dużo pożywienia, praktycznie nie trzeba ze sobą brać niczego, gąbki z wodą co 5 km, jedzenie i picie co 2,5 km, trasa piękna, polecam każdemu.


Praga Maraton Tadeusz Gumułka
Praga Maraton Tadeusz Gumułka

Dzień przed startem byłem na moście Karola, a tam znajduję się Figura św. Jana Nepomucena według legendy, przynosi szczęście. Należy dotknąć płaskorzeźby, która znajduje się pod posągiem, tak też zrobiłem. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że przyniósł mi on szczęście, ale to zostanie moją tajemnicą ….;)

Praga Maraton Tadeusz Gumułka Praga Maraton Tadeusz Gumułka Praga Maraton Tadeusz Gumułka

W poniedziałek po maratonie urządziłem sobie zwiedzanie po Pradze, przeszedłem ponad 20km 😉

Praga Maraton Tadeusz Gumułka Praga Maraton Tadeusz Gumułka

Praga Maraton Tadeusz Gumułka

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather
%d bloggers like this: