Czy bieganie długich dystansów jest bezpieczne dla zdrowia?

Ostatnimi czasy zapanowała w naszym kraju szaleńcza moda na bieganie. Każdego dnia na ulicach miast i wsi można spotkać grono amatorów tego sportu. Marzeniem wielu biegaczy staje się przebiegnięcie maratonu, co stawiają sobie za jeden z najważniejszych życiowych celów. Czy jednak bieganie długich dystansów jest zawsze zdrowe i bezpieczne?

Zanim rozpoczniemy bieganie powinniśmy zrzucić swoje zbędne, nadmiarowe kilogramy. Bieganie nie jest bowiem zbyt dobrym rozwiązaniem na eliminowanie nadwagi. Kiedy już będziemy warzyć optymalnie, wtedy dobrze jest umówić się na wizytę u lekarza w celu wyeliminowania wszelkich przeciwwskazań do uprawiania intensywnego sportu biegowego. Jeżeli okaże się, iż jesteśmy zdrowi i możemy rozpocząć treningi, nie forsujmy się zbytnio już od samego początku.

Abingdon running path, training plan Abingdon park run running path, training plan

Lepiej jest bowiem zaczynać od krótszych tras i stopniowo zwiększać ilość przebiegniętych kilometrów. Pozwoli nam to uniknąć dużego ryzyka kontuzji i nadmiernej eksploatacji organizmu. Stopniowo zwiększając liczbę kilometrów, bieganie okaże się bezpieczne i niezwykle korzystne dla naszego zdrowia.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather
%d bloggers like this: