Zaczynamy biegać

Bieganie jest jednym z najprostszych i najprzyjemniejszych sportów. A przy tym nie wymaga od nas dużego wkładu finansowego. Jeżeli już zdecydujemy się na bieganie, zaczniemy biegać i stwierdzimy, że to jest coś co chcielibyśmy robić często, przynajmniej raz w tygodniu warto pomyśleć o zakupie odpowiedniego sprzętu do biegania. Na początku nie wymaga to wcale dużego wkładu finansowego, ponieważ zaczynając wystarczy, że zakupimy odpowiednie obuwie biegowe. Wybierając buty do biegania powinniśmy sugerować się tym, do jakiego terenu są dane obuwie biegowe przeznaczone.

Zacznijmy od tego, że nasze pierwsze metry czy kilometry najlepiej jest zaczynać na miękkim podłożu, na przykład na murawie stadionu, ściółce leśnej czy trawie znajdującej się w innych miejscach. Oczywiście najważniejsze jest to aby w ogóle się ruszyć i zacząć nasze bieganie! Z tym, że jeśli biegamy po wspomnianym już miękkim podłożu na początku możemy biegać w zwykłych trampkach i specjalistyczne buty do bieganie nie będą potrzebne ponieważ nasze stawy nie będą aż tak obciążone jakby to miało miejsce podczas kiedy bieganie odbywa się po twardej powierzchni.

Abingdon park run running path, training plan

 

Jeśli jednak naszą nawierzchnią na trasie biegowej jest nawierzchnia twarda jak najszybciej powinniśmy zdecydować się na zakup odpowiedniego sprzętu biegowego jakim są buty do biegania.

 

Abingdon park run running path, training plan Nie tylko nawierzchnią powinniśmy się sugerować. Przy wyborze butów do biegania bardzo ważne jest określenie jaka jest pronacja naszej stopy. Źle dobrane obuwie biegowe nieprzeznaczone do pronacji naszej stopy może skończyć się kontuzją ponieważ stopa będzie niewłaściwie zachowywać się w fazie kontaktu, wsparcia i odbicia. Pronacja stopy to sprawa indywidualna dla każdego. Jak można sprawdzić jaka jest nasza pronacja? Wystarczy wykonać krótki test polegający na zamoczeniu stopy w wodzie.

Do jego wykonania będzie potrzebna jeszcze kartka papieru. Zamaczamy stopę (spód stopy oczywiście) i stajemy na kartce papieru. Optymalny wynik możemy uzyskać kiedy wykonamy ten test na równym betonie, kiedy obie stopy będą mokre od wody.
W taki właśnie sposób dowiemy się jaka jest pronacja naszej stopy. Kiedy wybierzemy już buty nabierzemy dodatkowej ochoty do biegania. Aby biegało nam się przyjemniej możemy dalej inwestować w odpowiedni sprzęt biegowy. Niezwykle ważne są odpowiednie skarpetki, takie, które eliminują obtarcia.

Ale jeszcze ważniejsze jest to aby ubierać się adekwatnie do pogody, unikniemy wówczas przegrzania lub zmarznięcia czego efektem mogłoby być przeziębienie uniemożliwiające dalsze bieganie.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather
%d bloggers like this: