Reading Half Marathon 02/03/2014

W ramach przygotowania do Maratonu w Paryżu ten półmaraton to miał być sprawdzian aktualne formy oraz czy wszystko zmierza w dobrym kierunku. W tym półmaratonie w Reading miało nas być 5 osób – taka ekipa ale niestety 2 osoby mimo tego, że były przygotowane postanowiły na 2 dni przed zawodami zająć się „ważniejszymi sprawami” , no więc zostało nas trójka, Ja, Rafał i Michał. Ja i Michał mieszkamy w Anglii ale Rafał przyleciał na ten bieg specjalnie z Polski.
Reading half marathon profile course
Mizuno Reading Half Marathon to jeden z większych półmaratonów w Anglii na starcie było 16000 biegaczy, sam start trwa ponad 20min. Trasa półmaratonu zaczyna się obok stadionu Madejski, następnie kierujemy się w stronę Reading University, centrum miasta, kręcimy się trochę po centrum, następnie powrót na Madejski stadium.
Reading half marathon profile course
Wodopoje co 5km, na każdym z nich napoje lucozade, które lubię :). Jeśli chodzi o kibiców to praktycznie na całej trasie byli widoczni i słyszalni, szczególnie w od 8-15km gdzie bieg był przez centrum, co jakiś czas były zorganizowane punkty dopingowe i przyznam się, że podczas przebiegania koło takich pkt tempo samo automatycznie wzrastało i trzeba się dobrze pilnować aby nie przesadzić z prędkością.

Reading half marathon picture Reading half marathon galerry

Start zaplanowany na godz 10:00, my już byliśmy tam o godz 9:15 więc czasu na rozgrzewkę było bardzo dużo, pogoda niestety tak jak i w Oxford Half Marathon nie rozpieszczała a powiem nawet, że było gorzej bo wiał silny wiatr.

Reading half marathon picture Reading half marathon galerry

Przed startem planowałem zakręcić się w okolicach 1h26min i tak postanowiłem zacząć bieg, średnie tempo powinienem utrzymywać na poziomie 4:06:4:08.

Reading half marathon picture Reading half marathon galerry

Pierwsze 2km 4:07/km zgodnie z planem następnie pojawił się przede mną pierwszy podbieg ale nie forsowałem tempa bo z doświadczenia wiem, że źle bym na tym wyszedł tak więc kolejne 2km wyszły po 4:16, jak jest podbieg to i jest zbieg ale niestety na tych zbiegach nie odrabia się tego co się traci na podbiegach i tak 5-8km pobiegłem swoje po 4:05, 9-10km to lekko pod górkę i już było czuć wiatr, który lekko hamował tutaj tempo 4:12, następnie lekko z górki ale tylko 500m  i następnie kolejny podbieg na 11-12km tempo spadło do 4:22 czyli biegłem wolniej niż moje planowane tempo maratońskie :).

Reading half marathon picture Reading half marathon galerry

13-17km było w miarę równo ale wiatr ciągle przeszkadzał i nie mogłem uciągnąć tego tempo w rezultacie te km poszły po 4:18, 18-20km to  długa odsłonięta prosta i w dodatku lekko pod górkę, próbowałem walczyć w tym momencie tylko o życiówkę bo wiedziałem już, że zakładany czas jest nie osiągalny, zmęczyłem się trochę na tych km przez ten wiatr ale utrzymałem tempo 4:19.
Reading half marathon picture
Gdy przekraczałem 20km  na moim zegarku był czas 1h24:42, szybko przekalkulowałem, że aby poprawić choćby o 1sek życiówkę muszę te 1,1km przebiegnąć w czasie 4min10sek, więc podkręciłem tempo na tych ostatnich 1,1km ale oczywiście przed stadionem jeszcze kolejny podbieg mimo to nie poddaje się i ciągnę dalej ten wózek :), wbiegam na metę z czasem 1h28min29sek, poprawiam swój wynik z zeszłego roku o 10min8sek ale z jesieni tylko o 3sek.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Odpowiedź do artykułu “Reading Half Marathon 02/03/2014

  1. Pingback: Trening do Marathon de Paris | Bieganie, jak biegać, trening biegacza, plany treningowe, maraton, początki biegania :)

%d bloggers like this: