Bieganie – przyjemność dla każdego

Bieganie przeżywa w Polsce prawdziwy rozkwit. W ciągu ostatnich kilku lat tłumy Polaków wybiegły na ulice, bieżnie, do parków i lasów w pogoni za zdrowiem i dobrym samopoczuciem.
Wszystko, czego potrzebuje początkujący biegacz, to para butów, mnóstwo chęci i nieco wolnego czasu. Nie zaszkodzi też kilka rad na dobry początek.


Bieganie to sport wymagający nieco kondycji. Jeśli więc dotychczas spędzałeś czas raczej na kanapie, niż na bieżni, pamiętaj o tym, żeby zacząć rozsądnie! Nikt nie wątpi, że jesteś w stanie pokonać pierwsze 5 kilometrów bez przygotowania, ale odłóż swoje ambicje. Jeśli do tej pory sport był Ci obcy, a do tego masz nadwagę, lub dopiero co rzuciłeś palenie – zacznij spokojnie, od kilkuminutowych przebieżek przeplatanych szybkim marszem.

Cierpliwości! Już po kilku tygodniach będziesz w stanie biec bez przystanku przez co najmniej 30 minut.
Również osoby, które zdają sobie sprawę, ze swoich ograniczeń zdrowotnych, związanych przede wszystkim ze schorzeniami kardiologicznymi i chorobami stawów, a także sporą otyłością, powinny odwiedzić swojego lekarza, zanim na poważnie wezmą się za bieganie. Bezpieczeństwo przede wszystkim – chcesz przecież poprawić swoje zdrowie, a nie pogorszyć swój stan.
Jako początkujący biegacz nie musisz również czynić dużych wydatków. Bieganie to sport tani, a więc dostępny dla wielu ludzi. Dopóki pogoda za oknem sprzyja, wystarczy Ci zwykły t-shirt i krótkie spodenki.

Abingdon park run running path, training plan


Jedyne, na czym nie warto oszczędzać, to buty treningowe (nie muszą być z najwyższej półki, ważne by były wygodne).

Abingdon park run running path, training plan

Sprzedawcy w profesjonalnym sklepie sportowym na pewno chętnie posłużą Ci pomocą. Jeśli nie masz ambicji by zostać mistrzem świata, nie potrzebujesz również profesjonalnych dodatków, takich jak pulsometry czy zegarki z GPS.


Jeśli chcesz, możesz jednak zapisywać swoje treningi na jednej ze służących do tego stron za pomocą zwykłego smartfona. Będziesz mógł śledzić swoje postępy i rywalizować ze znajomymi.

Jeśli więc czujesz drzemiącego w Tobie maratończyka, chcesz poprawić swoją kondycję i być może zrzucić kilka kilogramów, bieganie jest właśnie dla Ciebie! Wszystko, co musisz zrobić, to wyjść z domu i zacząć biec.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather
%d bloggers like this: